Follow me on:

  • 7271381276_eeeb7bebf8_z

Zauważyłem, że ludzie zaczynający trenować zazwyczaj decydują się na bieganie. Sam przecież też biegam 🙂 to wysiłek łatwy i przyjemny – sami decydujemy kiedy biegamy, jak długo oraz gdzie. Nie musimy płacić za karnety na siłownię czy jakieś zajęcia. Nic nie musimy… Wydaje się, że to sport idealny – niewymagający. I takie podejście sprawia, że później na ulicach mija się ludzi wyglądających jak pajace i po pierwszym biegu narzekających na bolące nogi, zatarcia, przemarznięcie itd. Jakiś problem? Oczywiście – brak odpowiedniego stroju!

Jaki strój wybrać?

Bynajmniej nie zachęcam do kupna profesjonalnego i drogiego stroju – może się okazać, że bieganie nie będzie spełnieniem naszych marzeń 🙂 jednak i tak warto kupić strój, który sprawi, że bieganie będzie bezpieczne i wygodne. Co stanowi jego podstawę?

1.Odzież

Warto wybierać odzież termoaktywną. Jej ogromną zaletą jest to, że odprowadza pot. Dodatkowo taka odzież jest przewiewna i lekka. Dyskomfort minimalizowany jest przez niewielką ilość szwów, dzięki temu unika się otarć. Warto wybrać odzież, która będzie przylegać do ciała, ale nie będzie zbyt obcisła.

2.Legginsy czy dresy?

To częsty dylemat wielu początkujących biegaczy. No bo mam biegać w legginsach – jak to? Ale taka jest prawda – spójrzcie tylko na profesjonalnych biegaczy. Legginsy sprawdzają się w bieganiu o wiele lepiej, gdyż przylegają do ciała, czym zwiększa się swoboda ruchów. Poza tym pozwalają unikać otarć w okolicach pachwiny.

3.Obuwie

To jedna z najważniejszych kwestii. I od tego właściwie powinno się rozpocząć przygotowania do biegania. Odpowiednie obuwie może bowiem uchronić stopy przed kontuzjami. A odpowiednie znaczy przeznaczone typowo do biegania. Będą one chronić kostkę, stabilizować nogę i amortyzować stopę. Oczywiście ważne, by buty nie były za duże ani za małe.

Na szczęście nie trzeba na takie buty wydawać fortuny – można trafić na promocje lub kupić niemarkowe buty do biegania.

4.Akcesoria

Poza tym można się również wyposażyć w różne akcesoria. Osobiście polecam opaski na ramię, zegarek, pulsometr oraz okulary przeciwsłoneczne – oczywiście na sezon letni.

Posiadasz już odpowiednie strój? To możesz zacząć biegać!

Share

Może Ci się spodobać