Follow me on:

  • co jeść po obiedzie

Zdrowy tryb życia zasługuje na pełne uznanie. Nie każdy ma w sobie tyle siły, aby nagle zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia o sto osiemdziesiąt stopni. Niezależnie od tego czy żyje się zdrowo, czy też pozwala się na małe grzeszki i sięganie po słodycze, głód pojawia się u każdego. Również ci, którzy bardzo rygorystycznie przestrzegają dietetycznych zaleceń, po spożyciu określonej dawki głównego posiłku może pojawić się niedosyt. Pojawia się wtedy zasadnicze pytanie – co jeść po posiłku?

To wydaje się być kuriozalne i zupełnie nie na miejscu. Przecież wydaje się, że skoro, kolokwialnie mówiąc, nie pojedliśmy sobie obiadem, to rozwiązanie jest proste – trzeba zjeść go więcej. I to właśnie jest zasadniczy błąd popełniany przez duży odsetek społeczeństwa. Ludzki żołądek ma objętość zbliżoną do dwóch złożonych pięści. Tyle więc jest nam potrzebne, żebyśmy mogli być pojedzeni. Niestety, nasz żołądek jest bardzo elastyczny i łatwo nam przekroczyć tę granicę. Dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze podczas śniadania, obiadu i kolacji zostaje zaspokojone. Niemniej jednak, jeśli ściany żołądka są rozciągnięte to w dalszym ciągu, mimo odpowiedniej dawki, będziemy szukać jakichś przekąsek. I to właśnie jest kwintesencja tego co powinniśmy zjadać po posiłku.

Na pewno nie powinny to być kaloryczne, słodkie desery. Lepiej przygotować sobie zdrowy koktajl owocowy na bazie jogurtu naturalnego, albo na przykład sałatkę owocową, która z kolei będzie uzupełnieniem codziennej diety o niezbędne witaminy i substancje znajdujące się w owocach. Po przekąski można sięgać, ale również z pewną dozą ostrożności. Można przesadzić a warto pamiętać, że pełne nasycenie odczuwa się dopiero kilkanaście minut po posiłku.

W prowadzeniu zdrowego trybu życia nie chodzi o to, aby sobie czegoś odmawiać, czy żeby katować się jedzeniem nielubianych produktów. To nie ma być sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale poniekąd filozofia, która będzie traktowana jako dobra droga na całe życie.

Share

Może Ci się spodobać