Follow me on:

  • Czy CLA działa?

CLA to stężony kwas linolowy, który w ostatnich czasach robi prawdziwą furorę. Wiele mówi się o jego właściwościach odchudzających, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych czy przeciwzapalnych. Nie wiemy jednak, że każdego dnia z codziennym pożywieniem przyjmujemy ten kwas. Czy zauważamy jego działanie? Niekoniecznie, ale wcale nie oznacza to, że nie jest on skuteczny.

 

Faktycznie, kwas linolowy może przynieść niezwykle dużo korzyści, ale nie wtedy, kiedy traktujemy go jako jedyny suplement, ale jako pomoc przy walce ze zbędnymi kilogramami, bo właśnie w tym celu najchętniej i najczęściej po niego sięgamy. Może to więc być fantastyczny sposób na to, aby zastosować go jako suplement, który będzie poniekąd uzupełnieniem diety oraz codziennej dawki aktywności fizycznej. CLA ma dość duży wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Dotychczasowe badania nie są jednak jednoznaczne i konieczne jest ich dalsze prowadzenie, aby dowiedzieć się czy suplement to jedynie chwyt marketingowy czy „cud” nowoczesnej medycyny. Do takich rzeczy trzeba mieć jednak sceptyczne nastawienie. Przez wiele lat człowiek radził sobie z nadwagą poprzez zdrową dietę i ćwiczenia. Bez pomocy specjalistów oraz ich fachowej porady nie warto często nawet zaczynać. Dlaczego? Ponieważ nie będąc fachowcami i dietetykami nie jesteśmy w stanie poznać swojego organizmu. To wymaga wywiadu, specjalistycznych badań i weryfikacji naszych indywidualnych predyspozycji organizmu.

 

Podsumowując. Czy CLA jest skuteczny? Być może tak, być może nie. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Jego przyjmowanie nie jest szkodliwe i może nawet przynosić jakieś efekty, ale nie możemy spodziewać się od niego tego, że w ciągu kilku miesięcy zrzucimy kilkanaście kilogramów. Jeśli tak by było, to nadwaga nie byłaby uznana za chorobę cywilizacyjną. Czy warto jednak płacić pieniądze za suplementy wiedząc, że każdego dnia w naszej diecie CLA jest obecny? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Być może jego stosowanie w czystej postaci będzie motywacją dla psychicznego nastawienia.

Share

Może Ci się spodobać